Burāšanas Klubs 360 | Baltic Challenge cup is over
10679
post-template-default,single,single-post,postid-10679,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,qode-content-sidebar-responsive,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-10.0

Baltic Challenge cup is over

Baltic Challenge cup is over

Great weather for enjoing the summer, celebrating Riga City festival, swimming and sunbathing. But not for windsurfing competition when there’s no wind. In three days we managed only three races in each class, and barely one race in Formula foil class.

Five nations (LAT, EST, LTU, FIN&RUS) were represented with total of 98 competitors, 65 of which in Techno293 class. Patience was our ally when waiting for wind. We are happy that each nation got the chance to step on the podium.

Thanks to all the competitors, couches and supporters for being with us, making Baltic Challenge cup happen, having another event to remember. Special thanks to Riga City counsil for financial support, Venden for mineral water for competitors, Cabo cafe for amazing soup and BBQ, Burusports for technical support.

RESULTS Raceboard & Formula Foil

RESULTS Techno293

LV: Lielisks laiks, lai izbaudītu vasaru, svinētu Rīgas svētkus, peldētos un sauļotos. Ne tik lielisks vindsērfinga sacensībām, jo vēja tikpat kā nebija. Trīs dienās mums izdevās izvest vien trīs braucienus katrā klasē; Formula foil kasē tikai vienu.

Piecas nācijas (LAT, EST, LTU, FIN&RUS) pārstāvēja kopā 98 dalībnieki; 65 no tiem jauniešu Techno293 klasē, par ko ir patiess prieks. Pacietība šajās dienās bija mūsu sabiedrotais. Patiess prieks, ka visas nācijas varēja uzkāpt uz pjedestāla.

Pateicamies ikvienam dalībniekam, treneriem un atbalstītājiem par kopīgu sacensību organizēšanu; ir vēl viens notikums, kuru atcerēties. Īpašs paldies Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamentam par finansiālu atbalstu; Venden par minerālūdens nodrošināšanu sacensību dalī’bniekiem, Cabo cafe par gardo zupu un BBQ, Burusportam par tehnisko atbalstu.Sadarbībā ar